Kommenteeri

Millise veebikaameraga koolitada?

Pandeemiaga kaasnenud e-koostöö (koolitused, koosolekud jm) käib paljuski video teel. Video- ja veebikaamerad on seetõttu nõutud kaup. Kui kolm aastat tagasi pöörati sülarvutite arvustustes veebikaamera kvaliteedile heal juhul marginaalset tähelepanu, siis nüüd on kaamerate kvaliteet tähelepanu keskmes.
Eraldiseisvate, arvuti külge käivate või sisseehitatud kaamerate valik võtab silme eest kirjuks. Millest valiku tegemisel lähtuda? Kõik järgnev keskendub ainult reaalajas koolitamisele, salvestamine (nt Youtube kanali jaoks) on täiesti omaette teema. Samuti ei pööra eriti tähelepanu helile, sest mikrofoni saab alati eraldi ühendada, kuigi mitmed alltoodud seadmed sisaldavad endas ka korralikke mikrofone. Ruumimikrofonina kasutan ise peaaegu igal pool Jabrat (Jabra Speak 510/750/810).

Allpool olev jutt tuleb veid tehnilisem. Proovisin kõik kasutatavad terminid lahti selgitada, aga kui kaamerate ja riistvaraga varasem kokkupuude täielikult puudub, võib ikkagi olla keeruline teksti jälgida. Loo lõpust leiab kolm nö valmis komplekti, mida ise koolitajana kasutan.

Olemasolevad seadmed

Tänapäeval on meil sageli olemas mitmed (kõrgekvaliteedilised) videokaamerad, mille kasutamise peale e-koolituse läbiviimise vahendina me ei pruugi kohe tulla:
  • GoPro või mõni teine seikluskaamera;
  • nutitelefoni või tahvelarvuti kaamera;
  • fotoaparaat.
Mõnel veidi vanemal seadmel võib olla arvutisse reaalajas pildi edastamiseks vaja vahetükki (i.k. audio video capture card), uuemad oskavad ise otse pildi arvutisse saata. Mul on oma GoPro jaoks selline vahetükk.

Nutitelefonid saavad kõik kenasti hakkama oma pildi arvutisse edastamisega. Olenevalt kasutusel olevatest seadmetest ja tarkvarast võib olla vajalik ainult mõne lisaäppi paigaldus. Ise kasutan Androidi nutiseadet ja Windows 10 arvutit, pildi edastamiseks panin mõlemasse seadmesse DroidCam äppi.

Seega pole sageli ilusa pildiga e-koolituse tegemiseks vaja hakata uut, eraldi veebikaamerat üldse ostma, vaid saab ära kasutada mõne olemasoleva seadme.

Pildi kvaliteet tarkvaras

Kuigi müügil on rida 4K pildikvaliteediga veebikaameraid, mis mõistagi on tavakaameratest kallimad, ei ole vähemalt hetkel neil e-koolituse jaoks mõtet. Tasuta paketi korral edastab Zoom osalejatele maksimaalselt 640x360 resolutsiooniga (SD) videopildi, ükskõik kui vägev kaamera arvuti küljes ka ei ole. See (või kehvem) on see pilt, mida me tänasel päeval Zoomi kasutades tavaliselt näeme. Aeglasemate interneti-ühenduste korral vähendab Zoom pildi kvaliteeti veelgi. Tasulise Zoom Pro paketiga on võimalik sisse lülitada 720p HD video (resolutsioon 1280×720), Business ja Enterprise pakettidega fullHD 1080p video (resolutsioon 1920 x 1080). FullHD-st ülespoole Zoom/Teams/Meet/Webex/BBB minna ei suuda, valdav enamus videokoostööst käib täna SD või HD kvaliteedis.

Seega fullHD kvaliteediga veebikaamera on parim, mida on mõtet osta, aga ka HD kaameraga saab täna ja veel mitu aastat tänasest edasi väga hästi töötada.

Ise teen e-koolitusi praegu kas Logitech HD C920s Pro (hind ca 70 eurot) või Tracer FHD WEB007 (hind ca 30 eurot) veebikaameraga. Mõlemad on juhtmega USB-porti ühenduvad FullHD kaamerad, Logitechil on sisse ehitatud ka korralik stereomikrofon. Mainitud Logitechi veebikaamera on selle blogipostituse kirjutamisel ajal ka enamike veebikaamerate testide võitja. Lisaks kasutan ülalkirjeldatud kujul oma nutitelefoni kaamerat ja aeg-ajalt sülearvuti sisseehitatud kaamerat. GoPro on olnud kasutuses salvestuste tegemisel.

Hübriidkoolituse erinõuded

Hübriidkoolituse all pean silmas reaalajas, koolitaja juhendamisel toimuvat koolitust, kus mõned osalejad on ruumis ja teised on veebis, kusjuures koolitaja asub tavaliselt ruumis. Esmalt vajab hübriidkoolitus kahte kaamerat, mis on kahe eraldi arvuti küljes, et mõlema pilt oleks korraga videokoostöö tarkvaras nähtav. Üks kaamera näitab veebis olevatele osalejatele koolitajat, teine füüsilises ruumis koolitusel osalejaid. Teiseks on koolitajat näitavale kaamerale kõrgendatud nõudmised, osalejaid näitav kaamera võib olla tavaline ülalkirjeldatud HD veebikaamera.

Heade hübriidkoolituste puhul ei istu koolitaja laua taga kaamera ees, vaid tõuseb vahepeal püsti, kas projektori ekraani või valgetahvli juurde, ning liigub ruumis muul moel ringi. Liikumisvabaduse tagamiseks võiks koolitajat jälgiv kaamera olla kas laia objektiivi nurgaga (siin sobib suurepäraselt GoPro) tavakaamera või siis kaamera, mis oskab hääle järgi ennast keerata ja pilti fokusseerida ehk nö jälitab koolitajat.

Kõige odavamad valikud jälitavaks (auto-frame) kaameraks on nn turva- või beebikaamerad, näiteks FullHD Konnek Stein (hind ca 40 eurot). See, et ta on mõeldud turvakaameraks, ei tähenda, et teda ei saaks edukalt kasutada koolitus- ja koosolekukaamerana. Puuduseks on ehk vähene portatiivsus (seade vajab toitekaablit), aga see on tõsi pea kõikide kaamerate kohta siin kategoorias. Teine huvitav valik samas hinnaklassis on jälitav alus nutiseadmele, mis sobib juhul, kui olete ülaltoodud juhiste järgi võtnud e-koolituse läbiviimiseks kasutusele oma nutiseadme kaamera.

Hinnaklassi võrra üles liikudes jõuame 100+ euroste kaamerateni, mis on juba spetsiaalselt mõeldud videokoostööks. Siit leiame näiteks vahva nimega OBSBot’i ja Logitechi kõrgelt hinnatud BCC950 (hind ca 175 eurot). Viimane on küll tootmisest maas, aga endiselt saadaval ja väga konkurentsivõimeline.

Enne päris profitehnikani jõudmist tulevad ca 1000-eurosed seadmed. Need on mõeldud püsivalt ühes ruumis kasutamiseks. Siit kategooriast leiame näiteks huvitava disainiga Meeting Owli ja minu enda suure lemmiku Polycom Studio USB Video Bar, millega olen hübriidkoolitusi läbi viinud nii Rocca al Mare Koolis õpilastele kui Äripäeva Akadeemias äriklientidele.

Mitu kaamerat korraga?

Kõik ülaltoodud seadmed on sellised, et kui ühendus kaamera ja arvuti vahel on loodud, oskab operatsioonisüsteem ning sealt edasi ka videokoostöö tarkvara juba pildi kasutusele võtta ilma täiendava seadistamiseta. Koolitajal jääb üle ainult valida, millisest kaamerast ta parajasti pilti edastada tahab (mitme kaamera korral valitakse vaikimisi enamasti sülearvuti sisseehitatud veebikaamera). Zoomis käib kaamera muutmine alt vasakult nurgast, kaamera ikooni kõrval asuvast väikesest ülespidi noolest või klahvikombinatsiooniga CTRL+N.

Muide, e-koolituse saab pildiliselt huvitavamaks muuta, kui teil on arvuti külge ühendatud mitu töötavat veebikaamerat korraga ja te aeg-ajalt koolituse jooksul vahetate seda, millise kaamera pilti e-koolitusruumi edastatakse. Näiteks mõnda füüsilist objekti demonstreerides lülitate pildi ringi oma nutitelefoni kaamera peale selle asemel, et tõsta objekti arvuti ekraani kohal oleva veebikaamera juurde.

Loodetavasti on need tähelepanekud teile väärtuslikud. Oma kogemusi ja kasutatavaid lahendusi võib alati jätta siia kommentaaridesse, neid on kõigil kindlasti huvitav lugeda.
Näidiskomplekt 1 -
väike eelarve, kodused tingimused

  1. sülearvuti
  2. veebikaamera Tracer FHD WEB007
  3. juhtmega käed-vabad seade
Näidiskomplekt 2 -  keskmine eelarve, kontor
  1. sülearvuti
  2. üks suurem väline monitor
  3. veebikaamera Logitech HD C920s Pro
  4. juhtmega käed-vabad seade (vajadusel)
Näidiskomplekt 3  -
suurem eelarve, oma koolitusklass, sobib ka hübriidkoolituseks

  1. kaks sülearvutit
  2. ühe küljes suurem väline monitor, teise küjes projektor
  3. ühe arvuti küljes veebikaamera Logitech HD C920s Pro ja Jabra Speak 510 (jälgib klassi)
  4. teise arvuti küljes Polycom Studio USB Video Bar (jälgib koolitajat, mikrofon sisseehitatud)




Lisa kommentaar

Email again: